İzmir Foça İngiliz Burnu ⬅️ (Tıklayıp Haritadan Bakabilirsiniz)

İzmir Foça İngiliz Burnu kesinlikle ve kesinlikle gidip kamp yapmanız gereken yerlerden biri. Bi kere şunu bilin İzmir’de ulaşım baya ileri düzeyde. Hemen hemen çoğu yere toplu taşıma ile gidebileceğinizi unutmayın.
İzmirin neresinde olursanız olun İzban’a kendinizi bir şekilde attıktan sonra Aliağa güzergahına doğru binip Hatundere durağında inmelisiniz. İzbana binerken izmirim kartından 10.35 TL paranız kesilecek. Hatunderede inerken kartınızı ARTI Para ATM lerine gösterip 3.5 TL kesildikten sonra geri kalan parayı geri alıyorsunuz. Hatundere durağında ise 744 numaralı Eski Foça belediye otobüsüne binip son durakta inmelisiniz.
NOT: İzmirde normalde 90 dk içinde toplu taşıma araçlarına biniş ücretsiz oluyor ama 744 numaralı otobüste bu geçerli değil. Foçada idikten sonra bana sorarsanız foçaya girer girmez inip solundaki tepede 18. yy dan kalan Topdağı’ndaki değirmenleri gezip fotoğraf çekmelisin.

Topdağını gezdin tozdun ve bir dünya fotoğraf çektin. Bence foçanın içindeki güzelliğe de zamanın ile kamerandan büyük bir bellek ayırmalısın. Fotoğraf ve video çekmekten kendini alıkoyamayacağın, aurasıyla seni geçmişe götüren ve buram buram tarih kokan foçanın sokakları ilk inşa edildiği günden beri tazeliğini koruyor.
Eski Foça’yı gezdikten sonra ortalama 2 km uzaklıkta olan İngiliz Burnuna karanlık olmadan gidip kamp alanı için keşif yapıp gün batımını kesinlikle izlemelisin.

İngiliz burnununda sabah uyanıp berrak suyuyla duş almayı tarif etmiyim gidince denedikten sonra neler hissettiğimi anlayacaksın.
Büfe, tuvalet, çeşme vb hiçbir hizmet bulunmamaktadır yani kocaman bir adanın içindesin o yüzden giderseniz tedarikli gidin. Adaya girmeden sağda küçük bir otel işletmesi var ama gidip bakmadım.

Her ne kadar belediye tarafından kamp yapmak yasaktır tabelaları asılsa da gittikten sonra o kalabalığı görünce yasak olmadığını anlamış oldum. Denize girerseniz iç kısımda değil, uç kısım ve açığa bakan kısımda kestane fazlasıyla var dikkatli olmanızı isterim.

İngiliz burnuna giderseniz gün batımı için adanın arkasına sandalyeni ve içeceğini alıp üzerindeki tüm yorgunluğu atarak güneşi batırmayı unutma.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz