Kamp Malzemeleri


Çadır
Aman dostum çadır seçimin çok çok önemli. Çadır dediğin dayanıklılık, tasarım, ölçüler ve kamp yapacağın kişi sayısı ile orantılı sana ve doğaya uyum sağlayacak. Kamp kaç kişi ile yapılacaksa buna uygun bir çadır seçmek gerekir diyenlere kısmen doğru olsa da bakma sen, bakman gereken kriterleri kendin belirleyeceksin. Mesela; araban var, tek takılıyorsun ve konforuna düşkün paralı bir adamsın. Keyfinin kahyası sana dört kişilik şişme yatak ile dört kişilik özel bir çadır da aldırabilir (çok para). Yok abi ben meteliğe kurşun atıyorum ama bunlardan da mahrum kalmak istemiyorum kafamı sokacak mütevazi bir damım olsun gece böcük neyim yemesin bizi dersen en az iki kişilik bir çadır(125 tl) ile ucuz mat(25 tl) de alabilirsin.

Özellikle şunu söylemek istiyorum çadır alacaksan yağmurlu çamurlu havaları düşünerek su geçirmez özellikli bir çadır almalısın. Sırt çantanda taşıyabileceğin fiyat performans çadırı istiyorsan decathlondan; hafif, çok fazla yer kaplamayan, kurulumu ve toplaması çok kolay, içerisinde aydınlatmanı ve elbiseni asabileceğin kitabını yerleştirebileceğin Quechua MH100 Tent çadırını (250 tl) alabilirsiniz. Yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarından kampçıları korur ve havalandırmaya sahip olduğundan daha kullanışlıdır.

Küçük bir anımdan bahsedeyim sana. Yazın ortasında Antalyanın sıcak havasını düşün, konyaaltı sahilde kamp kurmuş uyuyoruz. Bana yazın ortasında su geçirmez çadırı kullanmakta neyin kafası diyen arkadaşlarım sabah olduğunda çimlerin fiskiyesinden fışkıran suyun gazabına uğrarken neden su geçirmez çadır kullandığımı anladıklarını umuyorum.
Ve bende yaşayınca öğrendim bunu; birgün Antalya Lara Plajının kamp alanında konakladım. Gece bir kavganın sesine uyandığımda çadırımın ıslaklığını farkettim (çisileme oluyor geceleri).

Çok güzel fonksiyonlara sahip çadırlarda var; penceresi olan, odaları bölmeleri olan, otomatik kurulumlu falan. Sen decathlon mağazasındaki personele kullanım amacını ve durumunu dile getirirsen sana en güzel alternatifi sunacağına eminim. Son kararını da orda verir çadırını alırsın umarım.

Mat
Sırt çantalı kampçı ya da gezginsen (backpacker), şişme mat sana yük olabilir yani çok ağır gelecektir. Bu durumda 1 cm kalınlığında KOYU YEŞİL – M200 FORCLAZ kamp matını alabilirsin. Yok babuş ben rahatıma düşkünüm, arabam var taşıma sorunum da yok hem bak bel ağrısı bırakmaz uyuyayım dersen maaliyeti arttırıp Şişme Mat alabilirsin.

Yastık
Yastık önemli dostum. Boynunu sabaha kadar ona teslim ediyorsun. O yüzden burda cimrilik yapmaman gerektiğini düşünüyorum şöyle bir ŞİŞME YASTIK alabilirsin. Yok babuş o kadar da önemli değil ucuz olsun yeter dersen ki kullandım tavsiye etmem ŞUNU (şunu ya tıkla )alabilirsin.

Uyku Tulumu
Uyku tulumu çok derin mevzu. Nerde ve ne zaman hangi mevsimde kullanacağın çok çok önemli. Uyku tulumu dediğin hafif, kompakt ve ısı kaybına yol açmayacak özellikte olması gerekir. Kaz tüyü ya da sentetik dolgular kullanılarak üretilir. Kaz tüyü kullanılan uyku tulumları daha sıcak tutarken, sentetik olanlar daha hafiftir. Bazı markalar var kazların canlarını yakmadan yani canlı olmayan kazların tüylerinden yapıyorlar bu konuda da içinizi ferah tutabilirsiniz.

İlk deneyimimde Lara plajında gecelerken gündüzün sıcaklığına aldandım gece neredeyse soğuktan kalbim duracaktı 😀 O yüzden uyku tulumunuzu yazın bile yanınıza alın sıcak olur demeyin. Yazlık Uyku Tulum‘larından alabilirsin mesela (90 tl 20 derecelik)

Hamak
Tüm gün denizde ya da ormanda harcadığın enerjiyi geri kazanmak için enerji toplayıp dinlenmen gerekecek ve bu gerekliliği hamak ile daha konforlu hale getirmelisin. Herşeyin çok çeşidi olduğu gibi hamağında çeşitli modelleri var. Ama bana sorarsan gayet ucuz, hafif ve en önemlisi dayanıklı bir hamak nedir diye; decathlondan aldığım Bez Hamak diyebilirim. Konforuna laf yok, en güzeli ise heryere sığacak kadar az yer kaplaması.

Sırt Çantası
Gelelim meselenin en önemli üyesine “Sırt çantası”. Evet sırt çantasının önemini kullandıktan sonra daha iyi anlayacaksın. Düşün sırtında 20-30 kg arası yük taşıyacaksın ve çanta sırtınla bütün bir parça olacak. Bel kemeri, sırt desteği ve kol askılığı konforu o kadar önemli ki benim ilk acemilik zamanlarımdaki başlangıç çantasından alırsanız çok fazla canınızı yakabilir. Bence paraya kıyıp şöyle The North Face Terra, Jack Wolfskin , DEUTER gibi markalardan sağlığınızı düşünüp alırsanız kendinizi iyilik etmiş olursunuz. Çantanın hacmini ise kullanacağınız ekipman ve eşyalarınıza göre almalısınız o yüzden fonksiyonel bir durum.

Yeme/İçme
Uzun süreli kampçılık faaliyetlerinde kompakt tasarımlara sahip kamp ocakları büyük icatlar. Kampa uygun küçük kaplar ile çatal ve kaşık da yanınızda alması gereken aletler arasındadır. Makarna, Noodle ya da bulgur gibi yiyecekler bu sayede kısa sürede pişirilip afiyetle yenilebilir. Kısa süreli kamplarda ise konserveler (iki kişi kalacaksanız aman babuş barbunya yemeyin. Sabaha kadar metan gazına maruz kaldığım Foça günlerim aklıma geliyor), atıştırmalık tatlılar, hazır yiyecek ve içecekler yeterli olacaktır.

Hazır yemekten konu açılmış iken çok önemli bir detay vermek istiyorum. Aman aman sakın çadırın etrafında çöpmüş, yemek artığıymış bu tarz şeyler bırakmayın valla gece domuzundan tut yaban atına kadar sizi pençiklerler söylim.
Foça Sazlıca Kamping alanı etrafı kapalı güya güvenli bölge olmasına rağmen gece sabaha kadar uyuyamadım. Yüreğimi ağzımda hissederek fermuarı hafifçe açmamla poşette bıraktığımız karpuz kabuklarına gelen yaban atı görünce elimden sadece dua etmek geldi.

Şöyle ince bir detay vermem senin faydana olacaktır; hem tabak niyetine kullanabileceğin hemde içine su koy kaynat hemen içine noodle dök ye yada makarna yap diye alüminyum yada çelik kase bulundurman çoğu durumda işini kolaylaştıracaktır. Bende açlığın anlık durumlarda çok işime yaradı.
Çantanda çatal, kaşık, piçak (çok amaçlı kamp bıçaklarından almalısın) vb teçhizatlarını bulundurman gerek.

Fener
El feneri almadan kampa giderseniz pişmanlığın dibine vurursunuz, özellikle geceleri mutlaka kullanılan kamp ekipmanlarının başında gelir. El fenerleri ile birlikte AA lityum pillerden de stoklamanız gerek. Bak babuş eğer sevgilinle gidiyorsan kırmızı mod dahil üç modu olan, çok fazla romantik hava yaratan Şu Romantik Lambayı almanı tavsiye ederim. Ben tek kullanıyorum bari sen sevdiceğinle kullan.

Yani; bir adet El Feneri, bir adet Kafa Lambası (kesinlikle almalısın yemek yaparken iki elin doluyken muazaam işe yarıyor), bir adet Romantik Lamba(en önemlisi)

Kıyafetler
Kalın kıyafetler yerine birkaç kat ince kıyafet giymek vücut ısını korumanda önemli rol oynayacaktır. Özellikle karla kaplı soğuk alanlarda yapılan kamplarda baş ve boyun bölgesinin korunmasına yönelik kıyafetler tercih etmelisin. Eldiven, tozluk, çoraplar ve ayakkabılar da ısıyı muhafaza edecek özelliklere sahip olmalıdır. Islanma ihtimaline karşı yedek kıyafetler de sırt çantasında bulunmalısın. Sinek böcek bi şekilde çadırına sızıyor bu yüzden sıcak havalarda bile gece uyurken tayt giymelisin.

Diğer malzemeler
Çakı
İlk yardım çantası
Pusula
Düdük
Güneş kremi
Güneş gözlüğü
Çöp poşeti
Kibrit, çakmak
Temizlik malzemeleri (sabun, tuvalet kağıdı, havlu, ıslak mendil vs.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz