Kampçılığa Giriş


Soluduğun oksijene zehirli hava gazlarının karışmadığı ciğerlerine çektiğin her nefesin tadına doyamadığın, yeşilin ve mavinin her tonundan gözlerini alamayacağın, sabah uyandığında gürültü kaos yerine sessizliğin ve doğanın sesindeki melodiyi duymak istediğin, zihnindeki rahatlamanın sana verdiği huzuru hissetmek istediğinden emin olduğum için bu yazıyı okuyorsun 😉

Maceraya hazırsan ve bu yazıyı okuyorsan güzel insan öncelikle hoş geldin sefa getirdin. Sende mi çok sıkıldın metropol yaşamından? Şehir hayatı, kentleşme, kalabalık ve gürültülü bir yaşamdaki kaos sana da anlamsız ve korkunç gelmeye başladı mı?. O zaman doğru yerdesin dostum. Tekrar Hoşgeldin.

Modern kentleşme yüzünden biz insanoğlu topraktan çıkıp, doğanın doğamızda olduğunu unutup yapay bir hayata özenip doğamızın gerektirdiği şekilde yaşamayınca, ne yaparsak yapalım hayatımızda bir şeylerin eksik olduğunu her zaman hissetmişizdir. Bu eksikliği farkeden sen yapay hayattan izole bir yaşam için doğada kendini arayarak kamp yapmayla hayatını değiştirmeye hazır mısın?

Daha önce çadır ve kamp deneyimin yok ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmeyeceği gibi hiç zaman kaybetmeden ilk işin hemen akipmanları toplamak olacak. Paranın çok değersiz ama kıymetli olduğu günümüz Türkiye’sinde fiyat performans dengesine önem veriyorsan kamp yapmak için malzeme alabileceğin en uygun mağaza Decathlon Mağazalarıdır. Hemen Google amcaya decathlon yazıp mağazanın içerisinde kaybolabilirsin (bloğuma geri dönmen şartıyla :D).

Ya abi ben anlamam ki malzemeden, ne almam ne almamam gerektiğinden diyorsan sıkma o tatlı canını sen yeterki kamp yapmak iste. Benim bloğumdan ve decathlon mağazalarının nazik ve anlayışlı personellerinden büyük bir fayda göreceğini temin edebilirim. Ha bu arada sen; doğaya ve canlılara saygı duyan, doğada bulunan bitkilere, hayvanlara ve ağaçlara zarar verilmemesi ve ateş yakıldıysa mutlaka söndürülmesi gerektiğini bilen hatta bu konuda insanları uyaran biri olduğunu biliyorum.

Öncelikle kampçılığı ne amaçla yaptığına karar vermişsen ki biliyorsun bazı arkadaşlarımız kamp yapmak için kamp yapmazlar, onlar dağcılık ? ve trekking gibi extrem sporlara merak salmış kişiler gece konaklayacakları otel hosteller olmadığından mütevellit çadırda yatmaktadırlar. (bi taşta iki kuş).

Kamp yapmaya giderken kesinlikle en çok hoşuna gidecek şeylerden biri; tüm gün yorulduktan sonra gün batımına karşı dinlenmek olacaktır. Foça İngiliz burnu ve Foça Saklı Cennet’te tüm gün yüzüp yorulduktan sonra soğuk içeceklerimizi alıp gün batımına karşı yudumlamamız, üzerimizdeki yorgunluğu hissettirerek atması ve o an ki verdiği huzuru parayla bile satın alamayacağımıza kanaat getirdim 🙂

Kampa giderken kesinlikle unutmaman gereken şeylerden biri de gündüz gözüyle gidip keşif yapmalısın. Gece gidildiğinde çadırı kuracak düzgün bir yer bulamayıp benim gibi sabaha kadar taşların üzerinde uyuyabilirsiniz. Karanlık çökmeden gidip çadırını kurarsan sabaha nasıl uyanacağınında planını yapabilirsin.

Kampa giderken kesinlikle unutmaman gereken şeylerden bir diğeri ise gece uyumadan önce kesinlikle çadırın içinde veya dışarıda çöp, yemek artığı vb hiçbirşey bırakmamalısın. Gece yaban hayvanlar kokuyu alıp sizi rahatsız edebilir o yüzden dikkatli olmak lazım. Sabah çöpe atarım diye Sazlıca da karpuz kabuklarını bırakmıştım gece kalbim duruyordu neredeyse:D yaban at gelip kabukları falan yedi sonrasında domuz geldi 🙂 ben yaşadım siz yaşamayın iyi bir deneyim değil yani 😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz